Aranżacja roślinna mieszkania

Przez pewien czas jakby mniej modne, dzisiaj na szczęście rośliny doniczkowe wracają do łask. Mało tego, dzięki nim można wyczarować prawdziwe cuda i całkowicie odmienić charakter wnętrza, a dodatkowo zyskać lepsze, bardziej nawilżone i czyściejsze powietrze.

Dokonując wyboru roślin do naszego domu, trzeba kierować się nie tylko względami praktycznymi, to jest wymaganiami określonych gatunków i stopniem trudności ich uprawy, ale także względami estetycznymi. Przede wszystkim musimy zdecydować, jakie konkretne kwiaty będą pasowały do stylu całego mieszkania, a następnie rozlokować je w odpowiedni sposób. Jeśli zdecydujemy się na duże, efektowne okazy, doskonale pasujące między innymi do nowoczesnych wnętrz, nie przesadzajmy z ich ilością. Pojedyncze dorodne palmy, monstery, draceny, jukki czy figowce z powodzeniem zastąpią kilka mniejszych roślin. Zwłaszcza obszerne wnętrza wymagają dużych okazów.

Mniejsze kwiaty mogą z kolei tworzyć swego rodzaju zielone wyspy. Grupując rośliny różnych gatunków, o rozmaitych kształtach i odcieniach liści, uzyskamy niepowtarzalną kompozycję piękniejszą niż niejedna, najbardziej wyrafinowana ozdoba. Stojące obok siebie kwiaty nie tylko efektownie się prezentują, ale i wytwarzają korzystny mikroklimat. Warto jedynie zadbać o to, aby poszczególne egzemplarze naszej flory umieszczone były w jednakowych, różniących się jedynie wielkością, doniczkach. Do wyboru mamy zresztą pojemniki z rozmaitych materiałów, o różnych kolorach, fakturach i kształtach, gliniane, ceramiczne, szklane, rattanowe, metalowe.

Modnym i niestandardowym rozwiązaniem jest tzw. ogród wertykalny, polegający na udekorowaniu ściany żywym zielonym gąszczem. Wykorzystując rośliny takie jak na przykład różnego rodzaju pnącza, paproć, zielistka, pilea, maranta, peperomia i inne, można stworzyć prawdziwie artystyczną kompozycję, która z powodzeniem zastąpi obraz, zdjęcie lub fototapetę. Jeszcze innym sposobem aranżacji zieleni jest stworzenie mini ogrodu w dużym naczyniu szklanym lub glinianym. Miniaturowe roślinki umieszczone w słoju, akwarium, kuli szklanej, glinianej misie, z dodatkiem korzeni, mchu, kamieni, to doskonała okazja do stworzenia autentycznego dekoracyjnego arcydzieła.