Aranżacja roślinna mieszkania

Przez pewien czas jakby mniej modne, dzisiaj na szczęście rośliny doniczkowe wracają do łask. Mało tego, dzięki nim można wyczarować prawdziwe cuda i całkowicie odmienić charakter wnętrza, a dodatkowo zyskać lepsze, bardziej nawilżone i czyściejsze powietrze.

Dokonując wyboru roślin do naszego domu, trzeba kierować się nie tylko względami praktycznymi, to jest wymaganiami określonych gatunków i stopniem trudności ich uprawy, ale także względami estetycznymi. Przede wszystkim musimy zdecydować, jakie konkretne kwiaty będą pasowały do stylu całego mieszkania, a następnie rozlokować je w odpowiedni sposób. Jeśli zdecydujemy się na duże, efektowne okazy, doskonale pasujące między innymi do nowoczesnych wnętrz, nie przesadzajmy z ich ilością. Pojedyncze dorodne palmy, monstery, draceny, jukki czy figowce z powodzeniem zastąpią kilka mniejszych roślin. Zwłaszcza obszerne wnętrza wymagają dużych okazów.

Mniejsze kwiaty mogą z kolei tworzyć swego rodzaju zielone wyspy. Grupując rośliny różnych gatunków, o rozmaitych kształtach i odcieniach liści, uzyskamy niepowtarzalną kompozycję piękniejszą niż niejedna, najbardziej wyrafinowana ozdoba. Stojące obok siebie kwiaty nie tylko efektownie się prezentują, ale i wytwarzają korzystny mikroklimat. Warto jedynie zadbać o to, aby poszczególne egzemplarze naszej flory umieszczone były w jednakowych, różniących się jedynie wielkością, doniczkach. Do wyboru mamy zresztą pojemniki z rozmaitych materiałów, o różnych kolorach, fakturach i kształtach, gliniane, ceramiczne, szklane, rattanowe, metalowe.

Modnym i niestandardowym rozwiązaniem jest tzw. ogród wertykalny, polegający na udekorowaniu ściany żywym zielonym gąszczem. Wykorzystując rośliny takie jak na przykład różnego rodzaju pnącza, paproć, zielistka, pilea, maranta, peperomia i inne, można stworzyć prawdziwie artystyczną kompozycję, która z powodzeniem zastąpi obraz, zdjęcie lub fototapetę. Jeszcze innym sposobem aranżacji zieleni jest stworzenie mini ogrodu w dużym naczyniu szklanym lub glinianym. Miniaturowe roślinki umieszczone w słoju, akwarium, kuli szklanej, glinianej misie, z dodatkiem korzeni, mchu, kamieni, to doskonała okazja do stworzenia autentycznego dekoracyjnego arcydzieła.

wnętrze
Przemyślany wybór drzwi do domu

Nieprzemyślany zakup drzwi zewnętrznych do domu nie jest dobrym pomysłem. Nie wystarczy tylko kupić pierwszy z brzegu model dostępny w markecie czy sklepie budowlanym, nawet dopasowany do rozmiarów otworu drzwiowego, ale należy wybrać ten, który zagwarantuje wiele lat eksploatacji bez konieczności częstej wymiany. Drzwi, które przetrwają lata. Można śmiało powiedzieć, …